پلی پروپلین ها

پلی پروپیلن Polypropylene(PP) یک پلیمر پلاستیکی سخت و سبک وزن با جذب کم آب است که و مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت شیمیایی عالی از مشخصات بارز آن  میباشد. پلی پروپیلن ترکیبی عالی از خواص مکانیکی، فیزیکی، حرارتی و الکتریکی در مقایسه با سایر پلاستیک ها را ارائه می دهد.
این ماده يكي از پر مصرف ترين پلاستيك هاست و امروزه کاربرد فراوانی در صنایع مختلف مثلاً در صنعت اتومبيل در ساخت پانل دربها ، تزئينات داخلی ، پروانه ها، كفپوش اتومبيل، جعبه باطري دارد. همچنین صنایع بسته بندی شیرینی و شکلات، سیگار، فیلم های گرافیک و چاپ، شیت های بسته بندی مواد غذایی که با حرارت شکل می گیرند. پلي پروپيلن (PP)   از جمله پلاستيكهایی است كه كاربردهاي متنوعی در قطعات مختلف و نيز به عنوان الياف دارد. نقطه ذوب و دماي سرويس بالاتر آنها نسبت به دیگر پلیمرها باعث توسعه روز افزون كاربرد آنها در قطعات مختلف گرديده است. از طرف ديگر الياف آنها به جهت استحكام قابل قبول و جذب آب كم رقيب الياف نايلوني در بسياري از كاربردها از جمله برای فرش كردن اطراف استخرها و يا زمينهاي گلف مينياتوري ميباشد.
یکی از خواص مهم PP پایداری بالای آن در مقابل خم شدن در ضخامت کم است. این ماده در برابر رطوبت، روغنها و حلالهای معمولی مقاوم بوده در دمای حدود 170 درجه سانتیگراد ذوب میگردد.
این پلیمر به صورت میلگرد، ورق و لوله عرضه میشود.

پلی پروپیلن دارای  دو درجه اصلی میباشد:

پلی پروپیلن هموپلیمر (PPH) دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر حلال های آلی و مواد پاک کننده و همچنین حملات الکترولیتی میباشد. ورق PPH سخت تر است و مقاومت حرارتي بالاتر از HDPE دارد، اما مقاومت ضربه ای کمتري دارد و در دمای 0 درجه سانتیگراد شکننده مي شود. پلیپروپیلن مانند پلی اتیلن دارای مقاومت شیمیایی خوبی است اما در مقابل اشعه  UV ضعیف عمل میکند.

 پلی پروپیلن کوپلیمر (PPC) برای همه کاربردهایی که در معرض شرایط سرد قرار دارند ترجیح داده می شوند. این کوپلیمرها دارای مقاومت ضربه ای بیشتری نسبت به هموپلیمر ها هستند. ورق های کوپلیمر به طور گسترده در سیستم های بهداشتی  برای روکش های دیوار و سقف استفاده می شود. بهداشتی و ایده آل در تمام  کاربردهای صنایع غذایی  میباشد.