کترون پیک

پلی‌ اتر اتر کتون   PEEK  / Polyetheretherketon    یک ماده  ترموپلاستی نیمه بلورین است که با توجه به ذات آروماتیکش از نقطه ذوب و پایداری بسیار بالا یی برخوردار است.  دارای مقاومت استثنایی در برابر تخریب در اثر گرما میباشد همچنین قادر است خواص عالی مقاومت به مواد شیمیایی و خواص مکانیکی خود را در دماهای خیلی بالا نیز حفظ کند.از لحاظ آتشزایی در ردیف v-0  بوده و گاز حاصل از سوختن آن بسیار کم و از لحاظ سمی بودن بسیار ناچیز است .دارای استاندارد FDA  برای استفاده در صنایع غذایی میباشد.مقاومت حرارتی آن بین 200- تا260+ است. این پلیمر برای مهندسان هوافضایی که بدنبال مواد سبکی با فرآیندپذیری آسان برای کاهش هزینه‌ها و افزایش مقاومت در شرایط نامساعد محیطی هستند مزیتهای چشمگیری دارد  چرا که جایگزین مناسبی برای فلزات، کامپوزیتهای سنتی و سایر پلاستیکها در صنعت هوافضاست و کاربردهای آن در این صنعت رو به افزایش است.
نام های دیگر این محصول: کترون (Ketron)، ویکترکس، پلی اتراتر کتون(Victrex PEEK)
این پلیمر  دارای 4 گرید میباشد و  به صورت ورق و میلگرد در ضخامت های مختلف عرضه میگردد.

Ketron® PEEK 1000

 یکی از پیشرفته ترین مواد نیمه بلورینی است که دارای ترکیبی منحصر به فرد از خواص مکانیکی بالا، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت شیمیایی عالی است.
بالاترین سختی و مقاومت را در میان انواع KETRON PEEK را ارائه می دهد. با توجه به سازگاری زیستی این گرید در صنایع پزشکی، دارویی و صنایع غذایی بسیار محبوب می باشد.

Ketron® PEEK GF30 (30% Glass-Reinforced)
این نوع تقویت شده با فیبر شیشه ای مقاومت سفتی، سختی و خزش بیشتری نسبت به KETRON PEEK-1000 را دارد و دارای ثبات بالاتری است.
اضافه شدن الیاف شیشه به طور قابل توجهی سرعت انبساط را کاهش می دهد و مدول خمشی PEEK را افزایش می دهد. این نوع ایده آل برای کاربردهای ساختاری است که نیاز به قدرت، سختی یا پایداری زیادی به خصوص در دمای
 
Ketron® PEEK CA30
تقویت شدن با الیاف کربن خواص مکانیکی بهتری را ارائه میدهد. این گرید مقاومت پوششی بهینه ، مقاومت سایشی و قابلیت حمل باررا فراهم می آورد. به علاوه این نوع Peek هدایت حرارتی بیشتری را نسبت به PEEK تقویت نشده ارائه میدهد.

Ketron® PEEK LSG

این گرید به طور خاص برای کاربردهای علوم انسانی توسعه داده شده و مواد سازگار با محیط زیست هستند که به صرفه جویی در زمان و پول نیز کمک می کنند.همچنین مورد تائید وزارت غذا ودارو نیز میباشند.
اضافه شدن فیبر کربن و  PTFE و گرافیت به کترون پیک ساده این ماده را به وجود می آورد که کمترین ضریب اصطکاک و بهترین خواص ماشینکاری را دارا میباشد.